POSITIVE THURSDAYS
IT'S ALL ABOUT EDUCATION

Aba Shanti I

string(0) ""
Aba Shanti I
Artist Name
Born Date
Birth Place
Genres
Year activate
Website
Follow

Aba Shanti I  Biography

Urodzony w 1965 roku Joseph Smith będzie znany światu jako jeden z najważniejszych artystów brytyjskiej sceny dub. Młody Joseph został wprowadzony w świat muzyki roots & culture za sprawą sound systemu swojego ojca – Count Allan Sound System we wczesnych latach 70. Fascynacja tą kulturą sprawiła, że Smith dołączył do legendarnego londyńskiego Jah Tubby’s Sound System w roli nawijacza, gdzie przyjął przydomek Jasmin Joe. Znany ze swoich bezkompromisowych nawijek występował nie tylko na sesjach sound systemowych, ale również na clashach, gdzie często dawał upust swoim talentom. Ci, którzy pamiętają sesje Jah Tubby’s Sound System z lat 80. z pewnością zapamiętali ich ekstrawertycznego nawijacza – to właśnie młody Aba Shanti.

Wraz z rozwojem stylu raggamuffin  i coraz większą popularnością jaką ten styl się cieszył w połowie lat 80., sound systemy grające roots & culture zeszły na dalszy plan, a tylko nieliczne z nich pozostały wierne swojej tradycji.  W drugiej połowie lat 80. Jasmin Joe przyjmuje Rastafari jako swoją drogę życia i wtedy też zmienia się jego pseudonim, który od teraz brzmi – Aba Shanti I. Natchniony wiarą w Jah i naukami Jego Cesarskiej Mości Haile Selassie I, a także doświadczeniom, jakie zdobył podczas pracy z Jah Tubby’s, Aba postanawia skupić się na budowie własnej marki, zaczynając produkcje swoich numerów oraz budowę sound systemu.

Kiedy w 1990 roku zadebiutował ze swoim The Mighty Aba Shanti-I Sound System podczas Leicester Carnival, nikt nie spodziewał się, że stanie się on fundamentem brytyjskiej sceny dub. Wyposażony w solidną amunicję swoich autorskich dubplate’ów, Aba Shanti rozpoczął swoją drogę na szczyt i stał się jednym z najważniejszych sound manów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie. Wkrótce zalożył też własny label Falasha Recordings, w którym wydaje zarówno swoje autorskie produkcje, jak i muzykę swojego brata – perkusisty Blood Shanti oraz ich zespołu The Shanti Ites.  Rok 1993 przynosi jego pierwsze oficjalne wydawnictwo w postaci 12″ singla „Tear Down Babylon„, który rozpoczął serię wydawnictw Falasha Recordings.  Szacunek jakim cieszy się Aba Shanti za wkład w historię muzyki klubowej świadczy fakt, że w 1993 roku czasopismo „DJ Magazine” uznało Aba Shanti-I za dj-a roku.

W 1996 roku ukazał się debiutancki album Aba Shanti I & The Shanti Ites „The Warth Of Jah Verse I„, który jest idealnym przykładem surowego brzmienia UK dub. Najbardziej spektakularne są jego występy – pełne niepowtarzalnej wibracji, przeszywającego ludzie ciało basu i mistyki, z której słynie. Ta sława ściąga do Londynu tysiące fanów dubu z całego świata, na sesje University of Dub, których Aba Shanti jest rezydentem, by wspólnie celebrować kwintesencje muzyki dub w jej naturalnym sound systemowym środowisku.

Aba Shanti wciąż jest bardzo aktywny zarówno na scenie jak i w swoim studio, które znajduje się na Hackney w Londynie, gdzie nagrywa nowe płyty, a także zajmuje się miksem nowo powstających dubów swojej produkcji oraz innych producentów. Ponadto atmosfera sesji Aba Shanti zwróciła na niego uwagę dziennikarzy z całego świata, stając się głównym bohaterem artykułów w prasie muzycznej, a także filmów dokumentalnych niemieckiego „Deep In Dub„,francuskiego „Aba at Carnival” i brytyjskiego”Urban Rites„. W 2010 roku był jednym z wykładowców Red Bull Music Academy.

To wszystko sprawia, że zarówno Aba Shanti I Sound System, ale także Aba z zespołem The Shanti Ites byli wielokrotnie zapraszani na koncerty na całym świecie. Jego przesłanie od ponad trzech dekad się nie zmieniło. „To co słyszysz na sesji, jest tym co ja odczuwam wewnątrz siebie. To inspiracja, którą dostaję od Najwyższego, którą kieruję poprzez wibrację do ludzi, niezależnie od rasy czy narodowości. To miłość Jah jest tym, co gram i co chcę im przekazać. Jedna Miłość! Jah Rastafari„.

Dyskografia

  • Wrath of Jah Verse I (1996, Falasha Recordings)
  • Pure Spirit (1996, Falasha Recordings)
  • Jah Lightning and Thunder (1996, Falasha Recordings)
  • Rasta Soul-Jah with Ras Iyah (1997, Falasha Recordings)
  • Jericho Walls (1999, Falasha Recordings)
  • Undiluted (2002, Falasha Recordings)
  • Psalms From The Heart with Emmanuel Joseph (2010, Falasha Recordings)
  • Inna Sanctuary with Shandi-I (2011, Falasha Recordings)
  • The Whole of Me Testament I with Blood Shanti (2014, Falasha Recordings)
  • The Whole of Me – Testament II with Blood Shanti (2014, Falasha Recordings)
Aba Shanti I

Aba Shanti I