POSITIVE THURSDAYS
IT'S ALL ABOUT EDUCATION

Dubkasm

string(0) ""
Dubkasm
Artist Name
Born Date
Birth Place
Genres
Year activate
Website
Follow

Dubkasm  Biography

Dubkasm to jedni z najważniejszych przedstawicieli międzynarodowego ruchu roots i dub. Niezależnie od tego, czy współpracują z doskonałymi wokalistami jak Solo Banton, Afrikan Simba czy Rudney Lee lub też występują po prostu jako duet, ich sesje charakteryzują ciężkie linie basu i żywe instrumenty – to znak rozpoznawczy Dubkasm. Ponadto w ich twórczości można usłyszeć inspirację klasycznym dubem, który jest łącznikiem pomiędzy klasyką a nowoczesnym podejściem do tej muzyki.

Sam Stryda i Ben Digistep założyli Dubkasm z 1994 roku w Bristolu, wywierając ogromny wpływ na rozwój brytyjskiej sceny digital dub. Stryda jest gospodarzem i autorem popularnego programu radiowego Sufferah’s Choice, który nadawany jest w lokalnym radio w Bristolu. Słynie z bogatej kolekcji ekskluzywnych dubplate’ów i solidnej winylowej selekcji. Z kolei Digistep dodaje do tego wszystkiego klasyczne dubowe efekty, a przede wszystkim charakterystyczne dla Dubksam brzmienie saksofonu.

W 2003 roku decydują się na założenie swojego labelu, który nazwali podobnie jak audycja Strydy – Sufferah’s Choice. Warto też nadmienić, że Dubksam zaczął produkować muzykę znacznie wcześniej, jednakże większość ich numerów trafiała w formie dubplate’ów do czołowych brytyjskich sound systemów i to właśnie na sesjach Aba Shanti I, Jah Shaki czy Iration Steppas można usłyszeć ich wczesne produkcje. Jednym z przykładów wczesnego stylu Dubkasm jest wydana w 1996 roku przez Nubian Records składanka „Dub Out West Volume 2 – Roots: Forward Ever„, gdzie znalazł się numer „Chemical Reaction Dub„, który został podpisany jako Dubchasm. Poza współpracą z uznanymi sound systemami występują regularnie zarówno na największych festiwalach muzycznych (Rototom Sunsplash, Glastonbury, Outlook Festival, United Nations Of Dub, International Dub Gathering), jak i w kultowych klubach.

Słyną ze znakomitych nagrań wśród, których należy wymienić takie killery jak wydany na 10″ winylu „Warrior„, który stał się hitem podczas sesji samego Jah Shaki czy wydany w 2008 roku 7” singiel „From The Foundation z udziałem Dub Judah, który był jednym z najlepiej i najszybciej sprzedających się nowych wydawnictw roots ostatnich lat. Mówiąc o hitach, nie należy zapominać o absolutnym hymnie jakim jest wydany w 2013 roku numer „Victory„, który na stałe wpisał się do kanonu gatunku digital dub i doczekał się remiksu przez Male (Digital Mysikz), przedstawiając go dubstepowej publice.

Ich debiutancki album „Transform I” (2009) to fuzja brazylijskiej muzyki ze świetnie dobranymi wokalistami brytyjskiej sceny dub. Pojawili się tutaj Levi Roots, Tena Stelin oraz Christine Miller. Album rozszedł się w tak szybkim tempie, że dwukrotnie go represowano, co uczyniło go jednym z najpopularniejszych albumów ostatnich lat w Wielkiej Brytanii. Znani ze swojej otwartości i innowacyjności Dubkasm oddali album najlepszym producentom w Bristolu, takim jak Pinch, RDS czy Headhunter, którzy zremiksowali po jednym numerze, tworząc niesamowity efekt co pozwoliło przekroczyć kolejne granice i powiększyć grono odbiorców ich muzyki. „Transform I Remixed” ujrzał światło dzienne w 2010 roku. W tym samym roku ukazała się też wersja dub tego albumu Transformed In Dub„, która zadowoliła fanów klasycznego brzmienia bębnów i basu. Z kolei w 2012 roku na mocy współpracy z Bristol Archives ukazuje się album „Brixton Rec„, który zawiera wiele z wczesnych produkcji Dubkasm, które wcześniej były ekskluzywnymi numerami dostępnymi do odsłuchu wyłączenie na sesjach Aba Shanti I.

Dubkasm są mocno aktywni wydając coraz to nowe single, a także nieprzerwanie pojawiając się na sesjach sound systemowych na całym świecie. Kolejny długo oczekiwany album Dubkasm zatytułowany „Rastrumentals” ukazał się 29 czerwca 2018 roku.  W sesjach nagraniowych wzięło udział aż 19 muzyków z dwóch kontynentów Europy (sesje nagraniowe na Brixton w Wielkiej Brytanii) oraz Ameryki Południowej (sesje nagraniowe w Sao Paolo w Brazylii), którzy stworzyli niesamowitą fuzję reggae i brazylijskiego feelingu, a sama praca nad tym albumem zajęła bristolskiej ekipie 8 lat.

Dyskografia

  • Transform I (Sufferah’s Choice Records, 2009)
  • Transform I Remixed (Sufferah’s Choice Records, 2010)
  • Transfromed In Dub (Sufferah’s Choice Records, 2010)
  • Brixton Rec (Bristol Archive Records, 2012)
  • Rastrumentals (Unearthed, 2018)
Dubkasm (DJ Stryda, Ben Digistep)

Dubkasm (DJ Stryda, Ben Digistep)