POSITIVE THURSDAYS
IT'S ALL ABOUT EDUCATION

Ghetto Priest

string(0) ""
Ghetto Priest
Artist Name
Born Date
Birth Place
Genres
Year activate
Website
Follow

Ghetto Priest  Biography

Ghetto Priest to jeden z najbardziej efektownych i kreatywnych wykonawców jaki pojawił się na brytyjskiej scenie reggae w ciągu ostatnich dwóch dekad. Zaczynał już w pierwszej połowie lat 80. na lokalnych imprezach sound systemowych gdzie szlifował swoje umiejętności wokalne i sceniczne. Jeszcze pod pseudonimem Squidly Steve można było go usłyszeć m.in. na sesjach Sir Brena Sound System w Londynie. Wtedy też nagrał swój debiutancki singiel zatytułowany „Bad Man„. Konflikt z prawem sprawia, że Squidly trafia do więzienia, a po wyjściu z niego pobiera nauki rastafari i decyduje się na podążanie tą drogą. W latach 90. czynnie uczestniczy w kościele nyahbinghi, gdzie spotyka Bonjo I A Binghi Noah, który wciela go do koncertowego składu African Head Charge. W 1997 roku następuje kolejna ewolucja i tak Squidly Steve staje się Levi Judah nagrywając piękną EP dla Barry IsaacsaCreation Trodin„. Dzięki pracy z African Head Charge, Ghetto Priest spotyka na swojej drodze Adriana Sherwooda i tutaj na dobre rozpoczyna się jego kariera jako wokalisty.

Będąc blisko Sherwooda i On U Sound poznaje wielu legendarnych muzyków brytyjskiej sceny niezależnej, ciągle pracując nad swoim debiutanckim albumem. Rok 2003 przyniósł „Vulture Culture„, a fakt, że wyprodukował go Adrian Sherwood zyskało z miejsca ogromne zainteresowanie nie tylko fanów reggae, ale także innych producentów i artystów, którzy bardzo chętnie zapraszali Ghetto Priesta do wspólnego nagrywania czy koncertowania. Nie inaczej było z grupą Asian Dub Foundation, z którą nagrał hitowy album „Tank” w 2005 roku. W tamtym okresie występował jako jeden z frontmanów grupy, przemierzając świat urzekając publiczność swoim potężnym wokalem i mistycznymi występami scenicznymi. Pomimo pracy z Asian Dub Foundation wciąż nagrywa solowy materiał i tak w 2006 roku nakładem Seek Jah Frist pojawia się jego drugi album  „Beyond Flesh„, a chwilę później w tym samym roku wydawnictwo „Bare Bones Volume 1„, które ukazało się własnym sumptem. Ghetto Priest pokazuje, że jest wokalistą uniwersalnym, świetnie odnajdując się nie tylko w reggae i dubie, ale także w soulowym środowisku.

Jego głos można również usłyszeć m.in. na albumie grupy Juno ReactorGod & Monsters„, z którą to intensywnie koncertował po świecie od 2008 roku. Ponadto współpracował z hiszpańskim zespołem 08001, z którym wydaje album „No Pain No Gain” w 2013 roku.  Rok 2017 to premiera jego drugiego długo oczekiwanego albumu „Every Man For Every Man„, za produkcję którego odpowiedzialny jest ponownie Adrian Sherwood, a muzycznie wspomagają legendarni muzycy związani z On U Sound. Ponadto po kilku latach przerwy wrócił do składu Asian Dub Foundation. W maju 2018 roku ukazała się jego EP zatytułowana „Plant My Herb„, która jest koprodukcją Adriana Sherwooda i Dogulasa Wardropa z Bush Chemists.

Ghetto Priest posiada niepowtarzalną energię i emocje sceniczne, które są unikatowe na skalę artystów obecnego pokolenia. W swojej karierze balansuje na granicach stylów, odważnie mieszając czasami bardzo odległe od siebie gatunki, ale przy tym wszystkim zachowując szacunek do muzyki korzeni, a jego styl śpiewu zdecydowanie podtrzymuje jego jamajskie dziedzictwo.

Dyskografia

  • Vulture Culture (On U Sound, 2003)
  • Beyond Flesh (Seek Jah First, 2006)
  • Bare Bones Volume 1 (Self Released, 2006)
  • They Call I Black (Self Released, 2012)
  • Every Man For Every Man (Ramrock Records, 2017)
  • Plant My Herb EP (On U Sound, 2018)

Przeczytaj wywiad z Ghetto Priestem

Ghetto Priest

Ghetto Priest