POSITIVE THURSDAYS
IT'S ALL ABOUT EDUCATION

Jimmy Cliff

string(0) ""
Jimmy Cliff
Artist Name
Born Date
Birth Place
Genres
Year activate
Website
Follow

Jimmy Cliff  Biography

James Chambers, OM światu znany jako Jimmy Cliff urodził się 1 kwietnia 1948 r. to jamajski wokalista ska i reggae, multiinstrumentalista, producent, piosenkarz i aktor. Obok Bunny Wailera jest jednym z dwóch żyjących muzyków na Jamajce, którzy zostali odznaczeni Orderem Zasług, najwyższym wyróżnieniem, jakie można uzyskać od rządu Jamajki za osiągnięcia w dziedzinie sztuki i nauki.

Autor takich hitów jak „Wonderful World, Beautiful People„, „Many Rivers to Cross„, „You Can Get It If You Really Want„, „The Harder They Come„, „Reggae Night„, oraz Hakuna Matata„. Ponadto jego covery utworów „Wild World” Cat Stevensa oraz „I Can See See Clearly Now” Johnny’ego Nasha, który znalazł się na soundtracku do filmu „Cool Runnings” stały się wielkimi hitami. Jego główna rola w klasycznym jamajskim filmie „The Harder He Come”, spowodowała, że Cliff stał się pierwszą wielką gwiazdą jamajskiej sceny muzycznej rozpoznawalną na świecie. Ponadto pojawił się w amerykańskiej komedii „Club Paradise„. Poandto w 2010 roku został wprowadzonych do Rock and Roll Hall of Fame jako drugi obok Boba Marley’a artysta reggae w historii.

Urodził się w Somerton District, Saint James, na Jamajce. Jego talent muzyczny dało się zobaczyć od dzieciństwa kiedy zaczął pisać teksty pod wpływem słuchania selekcji sound systemu swojego sąsiada. Młody Chambers występował na lokalnych wystawach i targach parafialnych. Przełom nastąpił w 1962 roku, kiedy jako czternastolatek przenosi się do Kingson, aby podjąć naukę w Kingston Technical School. Wtedy też zmienia swoje nazwisko na Cliff, aby wyrazić wysokość, na jaką zamierzał się wspiąć.

W stolicy Cliff rozpoczął poszukiwania producentów, z którymi mógłby pracować, równolegle uczęszczając do szkoły. Niestety bez powodzenia okazały się też jego udziały w konkursach talentów, które odbywały się w Kingston. W końcu Cliff spotyka na swojej drodze Derricka Morgana, który przedstawił go Leslie Kongowi, jednemu z pionierskich producentów ska na Jamajce. Pomimo, że dwa pierwsze single nie osiągnęły jakiegoś spektakularnego sukcesu, tak ten przyszedł wraz z wydaniem „Hurricane Hattie„, który stał się ogromnym hitem. Cliff miał zaledwie 14 lat.  To była zapowiedź długiej i owocującej współpracy pomiędzy Kongiem i Cliffem, która trwała aż do śmierci producenta w 1971 roku. Niech za przykład posłużą takie utwory jak „King of Kings„, „Dearest Beverley„, „Miss Jamaica” oraz „Pride and Passion„, które z miejsca stawały się parkietowymi hitami.

W 1964 roku Cliff został wybrany do grupy reprezentantów Jamajki na World Fair w Nowym Jorku, dzięki czemu miał unikatową możliwość zaprezentowania się szerokiej publiczności. Podczas tej wizyty został zrealizowany film dokumentalny „This Is Ska!” w którym poza Cliffem pojawili się Prince Buster, Toots and the Maytals oraz Byron Lee And The Dragonaires. To wszystko spowodowało, że Cliffem zainteresowało się Island Records, z którą podpisał kontrakt i przeprowadza się do Wielkiej Brytanii. Pierwsze próby sprzedania Cliffa rockowej publiczności okazały się fiaskiem, na sukces musiał jeszcze chwilę poczekać. Debiutancki album „Hard Road To Travel” z 1967 roku otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery. Płyta została świetnie przyjęta otrzymując znakomite recenzje, a singliel „Waterfall” podbił listy przebojów w Brazylii, a także wygrał International Song Festival. Kolejny album „Wonderful World, Beautiful People” z 1969 roku i „Vietnam” z 1970 roku były bardzo popularnymi wydawnictwami na całym świecie. Bob Dylan stwierdził, że numer „Vietnam” to „najlepszy protest song jaki kiedykolwiek słyszał”. W tym samym roku pojawia się też jego hitowa wersja numeru „Wild World” z repertuaru Cat Stevensa z miejsca stając się numerem jeden na brytyjskich listach przebojów. W tym samym roku Desmond Dekker uplasował się na drugim miejscu tego zestawienia z coverem numeru Cliffa „You Can Get It If You Really Want„. I wtedy stała się tragedia. 9 sierpnia 1971 roku Leslie Kong niespodziewanie umiera na atak serca, a Cliff zostaje zupełnie sam gdyż całą jego karierę muzyczną nadzorował producent. I tutaj po raz kolejny los uśmiechnął się do Cliffa, który dostaje główną rolę w klasycznym już dzisiaj jamajskim filmie „The Harder They Come„, który zrobił Perry Henzell.  Poza filmem wielkim sukcesem okazał się soundtrack do niego na którym poza Cliffem można usłyszeć The Melodians, The Maytals, The Slickers czy Desmonda Dekkera. Ścieżka dźwiękowa rozeszła się bardzo dobrze na całym świecie pokazując światu nowy jamajski gatunek muzyczny – reggae.

Mogłoby się wydawać, że po takich sukcesach Cliff z łatwością wejdzie do main streamu, ale Island zdecydowało się zwrócić uwagę na Boba Marleya. Ponadto film „The Harder They Come” pojawił się w Stanach dopiero w 1975 roku co wpłynęło na jego rozpoznawalność. Cliff opuszcza Island Records i podpisuje się z amerykańską Reprise, a także brytyjskim EMI. W 1973 roku ukazują się „Unlimited” i „Struggling Man„, następne lata przynosza  „House Of Exile” i „Brave Warrior” dla EMI oraz „Music Maker” dla Repise, które nie osiągnęły sukcesów swoich poprzedników. Wraz z pojawieniem się filmu „The Harder They Come” i wydaniem drugiego w 1975 roku albumu „Follow My Mind” Ameryka zainteresowała się Cliffem. Wtedy też był gościem pierwszego sezonu telewizyjnego show Saturday Night Live, wykonując „Many Rivers To Cross”. W tym czasie Jimmy wyjeżdża do Afryki w poszukiwaniu swoich korzeni, nawracając się na islam i przyjmując nowe imię El Hadj Naïm Bachir, a jego nowa wiara mocno udzielała się w muzyce. W 1976 roku Reprise decyduje, że czas wydać kompilację największych hitów Cliffa w formie albumu koncertowego. Do nadzorowania projektu zaproszono producenta The Rolling Stones – Andrew Loog Oldhama.  Na „Live: In Concert” Cliff  postanowił przearanżować wszystkie stare przeboje w nowoczesne wersje, tym samym wchodząc w nowy okres swojej muzycznej drogi, którą kontynuował do końca dekady.

 Wraz z początkiem lat 80. Cliff przenosi się do Columbia Records wydając dla nich „Give The People What They Want” i wyruszył we wspólną trasę koncertową po Stanach z Peterem Toshem. W 1983 roku dał pamiętny koncert podczas festiwalu Reggae Sunsplash, a wydana w tym samym roku plyta „The Power And The Glory” było zapowiedzią jego współpracy z popularną grupą Kool & The Gang. Album był nominowany do Grammy w 1985 roku, ale przegrał z „Anthem” Black Uhuru. Grammy dla Cliffa przyszła rok później wraz z pojawieniem się albumu „Cliff Hanger„. W 1985 roku wziął udział w projekcie Artists United Against Apartheid, nagrywając utwór „Sun City„, który wyrażał ogólnoświatowy sprzeciw wobec polityki apartheidu w RPA. Cliff zagrał rolę w amerykańskim filmie „Club Paradise” w 1986 roku, a rok później po wydaniu płyty „Hanging Fire” rozwiązuje kontrakt z Columbia. Ponadto jego utwór „Shelter Of Your Love” znalazł się w hitowym filmie „Coctail” w 1988 roku. To były ostatnie wielkie sukcesy artysty do początku lat 90. kiedy to w 1993 roku ukazała się ścieżka dźwiękowa do przebojowego filmu „Cool Runnings” a znajdująca się tam wersja utworu „I Can See Clearly Now” w wykonaniu Cliffa znalazła się w 20 najlepszych utworów tego roku. Ponadto kolejny utwór „Hakuna Matata„, który znalazł się na soundtracku do międzynarodowego hitu jakim był animowany „The Lion King” wyprodukowany przez Disneya.

Wraz z początkiem nowego millenium Cliff udostępnia fanom płytę „Fantastic Plastic People„, na którym  pojawili się Joe Strummer, Annie Lennox czy Sting. Wydawnictwo później pojawia się w formie fizycznego albumu z dodatkowymi utworami pod nazwą „Black Magic„. Cliff porzucił tradycyjne reggae na rzecz eksperymentowania z syntetycznymi brzmieniami. 20 października 2003 roku rząd Jamajki pod kierownictwem P.J. Pattersona przyznał mu Order Zasług (Order Of Merit) trzeci najwyższy honor Jamajki i najwyższy jaki można otrzymać od kraju za zasługi na polu w rozwój kultury. Cliff obok Bunny Wailera są jedynymi żyjącymi muzykami, którzy dzierżą to wyróżnienie. W 2010 roku został wprowadzony do Rock And Roll Hall Of Fame i jest on obok Boba Marleya drugim artystą reggae w historii, który dostąpił tego zaszczytu.

Przez kolejne lata Cliff skupił się na koncertowaniu niż na nagrywaniu nowego materiału. Na album trzeba było poczekać 8 lat. W 2012 roku Jimmy nawiązał współpracę z frontmanem grupy Rancid Timem Armstrongem, z którym nagrywa „Rebirth„,  i przez wszystkich powrót ten nazywany jest nostalgicznym powrotem do formy. Armstrong znany ze swojej miłości do reggae i ska, spowodował, że Jimmy Cliff brzmi jak za dawnych lat, udowadniając, że mimo upływu czasu jest klasowym wokalistą.

Dyskografia

 • Hard Road To Travel (Island Records, 1967)
 • Can’t Get Enough Of If (Vees, 1968)
 • Jimmy Cliff In Brazil (Philips, 1969)
 • Jimmy Cliff znany też jako Wonderful World, Beautiful People (Trojan Records, 1969)
 • Goodbye Yesterday (Island Records, 1970)
 • Two World (Island Records, 1971)
 • Wild World (Island Records, 1971)
 • Another Cycle (Island Records, 1971)
 • Struggling Man (Island Records, 1973)
 • Unlimited znany też jako King Of Reggae (EMI,1973)
 • House Of Exile znany też jako Music Maker (Reprise Records, 1974)
 • Brave Warrior (EMI, 1974)
 • Follow My Mind (Reprise Records, 1975)
 • Live: In Concert (Reprise Records, 1976)
 • Follow My Mind (Reprise Records, 1976)
 • Give Thankx (Warner Bros. Records, 1978)
 • Many Rivers To Cross (Island Records, 1978)
 • I Am The Living (WEA, 1980)
 • Give The People What They Want (MCA Records, 1981)
 • Special (Columbia, 1982)
 • The Power And The Glory (Columbia, 1983)
 • Cliff Hanger (Columbia, 1985)
 • Club Paradise (Warner Bros. Records, 1986)
 • Hanging Fire (Columbia, 1989)
 • Images znany też jako Save Our Planet Earth (Vision Records, 1989)
 • Breakout znany też jako Samba Reggae (JRS Records, 1992)
 • Live 1993 (Emprie Music Group, 1993)
 • Higher And Higher (Island Reocrds, 1996)
 • Journey Of Lifetime (Island Records, 1998)
 • Humanitarian (Universal, 1999)
 • Fantastic Plastic People (SPV, 2002)
 • Black Magic (Artemis Records, 2004)
 • Sacred Fire EP (Collective Sounds , 2011)
 • Rebirth (Universal, 2012)
 • The KCRW Session (Live) (UMe, 2013)
Jimmy Cliff

Jimmy Cliff