POSITIVE THURSDAYS
IT'S ALL ABOUT EDUCATION

Protoje

string(0) ""
Protoje
Artist Name
Born Date
Birth Place
Genres
Year activate
Website
Follow

Protoje  Biography

To, co obecnie dzieje się na Jamajce, ekscytuje fanów i krytyków muzycznych na całym świecie. Ruch Reggae Revival, który dał początek odrodzeniu świadomości muzycznej na tej karaibskiej wyspie, stał się już globalnym fenomenem, a Protoje jest bez wątpienia jedną z jego twarzy. Frontman i lider grupy The Indiggnation, świetny tekściarz, który w piosenkach woła o sprawiedliwość i w bardzo filozoficzny sposób daje upust wzburzeniu młodej generacji. Protoje mówi o przywróceniu standardów do sztuki, która w obecnych czasach podupadła, nawołuje do wzięcia społecznej odpowiedzialności za wypowiadane przez artystów słowa.

Oje Ollivierre urodził się w 1981 roku, choć jak sam przyznaje, że wolałby przyjść na świat dwie dekady wcześniej. Jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy nowej generacji muzyków reggae na Jamajce. Niestrudzenie niesie przesłanie roots reggae w czasach zdominowanych przez syntetyczne brzmienia. Mottem Boba Marleya było uwolnienie ludzi z mentalnej niewoli poprzez muzykę, mottem Protoje jest uwolnienie ludzi z mentalnej niewoli poprzez sztukę, a muzyka jest jedną z jej form. Artysta stał się jednym z rzeczników ruchu Reggae Revival, skupiającego młodych muzyków, pisarzy, malarzy, literatów, którzy cierpliwie czekali na swoją kolej i teraz przejmują stery.

Jego muzyczna droga zaczyna się w 2005 roku kiedy młody Oje nagrywa swój pierwszy mixtape „Lyrical Overdose Volume 1„. To w całości hip-hopowe wydawnictwo pokazuje, że Oje dobrze radzi sobie przy mikrofonie, a w utowrze „Everybody” pojawił się Busy Signal. W 2010 roku artysta rozpoczął intensywne koncertowanie, a także współpracę ze swoim kuzynem Donovanem Bennettem, znanym jako Don Corleone uznanym jamajskim producentem, który na swoim koncie ma wiele hitowych nagrań. Pod jego baczną uwagą nagrywa serię dobrze przyjętych singlów.

Debiutancki album Protoje zatytułowany „The Seven Year Itch” przebojem wdarł się do świata reggae, zyskując bardzo przychylne recenzje. David Rodigan powiedział, że jest pod wrażeniem albumu, który, jego zdaniem, wnosi całkiem nową jakość do muzyki. Z kolei pierwszy singiel „Rasta Love” z gościnnym udziałem Ky-Mani Marleya został obejrzany na YouTube ponad 51 milionów razy. Po debiutanckim albumie przyszedł czas na kolejny mixtape, którym zajął się przyjaciel Protoje, jamajski DJ i aktywista Yaadcore. Mixtape nosi tytuł „This Is Protoje” i został udostępniony fanom za darmo. W tym okresie Protoje postanowił, że od tej pory będzie koncertował ze swoim zespołem The Indiggnation, który tylko czekał na szansę by móc zaprezentować się szerokiej publiczności. Gotowy, solidny, dobrze zgrany muzycznie szturmem wziął najważniejsze festiwale reggae takie jak Sierra Nevada World Music Festival w Kalifornii, Rototom Sunsplash w Hiszpanii, Summerjam w Niemczech oraz Reggae Sun Ska we Francji, zyskując coraz większą rzeszę fanów, którzy obok muzyki, docenili także jego zaangażowanie oraz zdyscyplinowane podejście do kariery.

Dwa lata po sukcesie debiutanckiego albumu przyszedł czas na drugi krążek. „The 8 Year Affair” ukazał się w lutym 2013 roku, a niespełna tydzień po premierze znalazł się na 4. miejscu powiązanej z Billboardem listy Next Big Sound. Redakcja Next Big Sound określiła Protoje mianem jednego z najszybciej rozwijających się artystów młodego pokolenia, nie tylko pod względem artystycznym, ale również konsekwentnym w działaniu. Album „The 8 Year Affair” znalazł się też w pierwszej piątce na listach przebojów iTunes Reggae w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii. W tym samym roku pojawił się kolejny mixtape Protoje „Music From My Heart„, za który ponownie odpowiada Yaadcore. Po wydaniu „The 8 Year Affair” Protoje kończy współpracę z Don Corleonem i zaczyna współpracować z Phillipem „Winta” Jamesem. To z tej współpracy wkrótce zrodzą się świetne numery czy to nagrane na riddimie wyprodukowanym przez Winte „Resist No Evil” czy te, które pojawią się na trzecim albumie Protoje, nad którym prace rozpoczynają się jeszcze w 2013 roku.  Niespełna rok później fani otrzymują”Who Knows” z gościnnym udziałem Chronixxa, a Protoje nieprzerwanie koncertuje odwiedzając na przemian Europę i Stany Zjednoczone.

Na początku 2015 ukazuje się kolejny mixtape „England Be Wise (Toddla T Meets Protoje)„,na którym słychać, że Protoje nie boi się eksperymentów muzycznych i świetnie ujeżdża basowe podkłady z Wielkiej Brytanii. Emojce nie zdążyły opaść, a w marcu tego samego roku ukazuje się zapowiadany od roku krążek „Ancient Future„. Ponownie kolejne wydawnictwo Protoje zostaje świetnie przyjęte zarówno przez fanów jak i krytyków muzycznych i zyskał status jednego z najlepszych albumów roku 2015.

Rok 2016 to kolejne wydawnictwo artysty. „Royalty Free” zostało oddane fanom całkowicie za darmo, a Protoje ponownie pokazał, że nie sposób zaszufladkować go w jednym gatunku muzycznym. Protoje wraz ze swoim zespołem The Indiggnation kontynuują misję przywrócenia świadomego przesłania Roots Rock Reggae dla świata, co notorycznie udowadniają swoimi trasami koncertowymi.

W czerwcu 2018 roku fani doczekali się czwartego studyjnego albumu od ProtojeA Matter Of Time„. Album był nominowany do nagrody Grammy w kategorii „Najlepszy album reggae” w 2019 roku. Wiosna 2020 roku Protoje wraz z grupą In.Diggnation Collective podpisał kontrakt z RCA Records. W sierpniu ukazał się jego piąty album zatytułowany „In Search Of Lost Time„.

Dyskografia

  • Lyrical Overdose Volume 1 – Mixtape (2005)
  • The Seven Year Itch (Don Corleon Records, 2011)
  • This Is Protoje – Mixtape (2011)
  • Music from My Heart – Mixtape (2013)
  • The 8 Year Affair (Don Corleon Records, 2013)
  • England Be Wise (Toddla T Meets Protoje) – Mixtape (2015)
  • Ancient Future (Ovastand Entertainment, Baco Records, 2015)
  • Royalty Free (In-digg-nation, 2016)
  • A Matter Of Time (Mr Bongo Records, 2018)
  • In Search Of Lost Time (RCA Records, 2020)
Protoje

Protoje