POSITIVE THURSDAYS
IT'S ALL ABOUT EDUCATION

Raging Fyah

string(0) ""
Raging Fyah
Artist Name
Born Date
Birth Place
Genres
Year activate
Website
Follow

Raging Fyah  Biography

Raging Fyah jest jedną z najbardziej utalentowanych i najbardziej dynamicznie rozwijających się grup jakie kiedykolwiek pojawiły się jamajskiej scenie muzycznej. Zespół powstał w 2006 roku i tworzyło go sześciu wspaniałych muzyków: perkusista Anthony „Tony” Watson, gitarzysta Courtland „Gizmo” White, klawiszowiec Demar „Demz” Gayle, basista Delroy „Pele” Hamilton, wokalista Kumar Bent i Mahlon Moving, którzy postanowili na nowo rozpalić płomień pozytywnego przesłania w przemyśle muzycznym. Chociaż ich uniwersalność pozwala im grać wszystkie gatunki muzyki, to większość ich piosenek – inspirowanych pasją tworzenia i doświadczeniami życiowymi – to po prostu roots rock reggae. Piszą własne piosenki oraz teksty, w których każde słowo dotyka duszy słuchacza, podnosząc go na duchu i motywując do pozytywnego działania ludzi ze wszystkich środowisk społeczno-ekonomicznych i kulturowych.

Ich melodyjne granie i harmonie wokalne są bardzo często porównywane do legendarnych artystów takich jak Bob Marley, Peter Tosh czy Third World. Zespół posiada także własną wytwórnię, Raging Fyah Productions, po szyldem której wydali swój debiutancki singiel „Peace Reigns”, a następnie „Fight”, jak również „H20 Riddim”, na którym swoje utwory nagrało kilku popularnych artystów reggae i dancehall. Zespół stara się zmieniać świat, każdą nutą, każdą piosenką, rozpalając światło nadziei w miejscach ciemności, burząc bariery pomiędzy ludźmi.

W 2011 roku światło dzienne ujrzał ich debiutancki album „Judgement Day„, który zawierał takie hity jak „Irie Vibe„, „Music Isn’t Biased„, „Running Away” czy tytułowy „Judgement Day„. Rok później grupa przyjechała do Europy na swoja pierwszą w historii trasę koncertową obejmującą, zarówno kluby jak i na najważniejsze letnie festiwale reggae jak SummerJam, ReggaeJam, Garrance Reggae Festival czy Rototom Sunsplash. „Judgement Day” był świetnie przyjęty przez krytyków, a przede wszystkim fanów muzyki i uznawany jest za jednen z najlepszych albumów młodych jamajskich zespołów, które pojawiły się na scenie.  Zanim fani grupy otrzymali drugi krążek zespołu zatytułowany „Destiny” grupa poprzedza go limitowaną edycją winylowych singli w styczniu 2014 oraz EP „Boarding Pass w kwietniu 2014. Ponadto w siecie pojawiają się kolejne numery, jak Nah Look Back” i Dread” – oba w styczniu 2014, czy World A People w marcu 2014 potwierdzające, że Raging Fyah dorosło nie tylko pod względem wieku, ale i potężnego doświadczenia muzycznego. Między czasie organizują swój cykl koncertów na plaży Wickie Wackie na Jamajce, który przerodził się w pełnoprawny festiwal muzyczny.

Kiedy pojawia się „Destiny” do składu koncertowego dołącza drugi klawiszowiec – Andre „Spyda” Dennis. Album ponownie został świetnie przyjęty, a grupa kolejny raz pojawiła się na europejskiej trasie. Pomiędzy koncertami, ekipa Raging Fyah intensywnie pracowała nad nowymi kompozycjami oraz nowymi kolaboracjami, jak chociażby ta z zespołem I&I z Nowej Kaledonii, a także nagrywa swoją wersję klasyka Dennisa Browna „Milk And Honey„. W 2016 roku grupa zaprezentowała swój trzeci studyjny album zatytułowany „Everlasting„. W pierwszym tygodniu od wydania krążek znalazł się na 2. miejscu na liście Billboardu. Nad całością czuwał Llamar „Riff Raff” Brown, który był odpowiedzialny za sukces albumów takich artystów jak Stephen Marley, Damian „Jr.Gong” Marley, Richie Spice, T.O.K. czy zwycięzców nagrody Grammy 2016 – grupy Morgan Heritage. Album został nominowany do Grammy w 2016 roku.

Skład uległ zmianie w 2017 roku kiedy w grupie zabrakło bębniarza Anthony’ego Watsona oraz gitarzysty Courtlanda White’a w ich miejsce pojawiają się różni muzycy sesyjni. Na 2018 roku zapowiadana jest 4 płyta zespołu, którą poprzedza singiel „Rebel„, który ukazał się w kwietniu. Zespół intensywnie koncertuje po Stanach Zjednoczonych skupiając się na tamtejszych klubach i festiwalach, a także supportując amerykańskie grupy Rebelution, Stick Figure, Tribal Seeds czy The Green. W lipcu 2018 wokalista grupy Kumar Bent ogłosił, że odchodzi z zespołu. Pozostali członkowie grupy postanowili kontynuować pracę pod szyldem Raging Fyah. W styczniu 2019 roku grupa przedstawiła swojego nowego wokalistę. Został nim dwudziestodwuletni Odean ‚Journey’ Ricketts.

Dyskografia

  • Judgement Day (Raging Fyah Production, 2011)
  • Boarding Pass EP (Digital B, 2014)
  • Destiny (Soulbeats Records, 2014)
  • Everlasting (Dub Rockers, 2016)
Raging Fyah in 2018: Demar Gayle, Kumar Bent, Delroy "Pele" Hamilton

Raging Fyah in 2018: Demar Gayle, Kumar Bent, Delroy „Pele” Hamilton