POSITIVE THURSDAYS
IT'S ALL ABOUT EDUCATION

Tarrus Riley

string(0) ""
Tarrus Riley
Artist Name
Born Date
Birth Place
Genres
Year activate
Website
Follow

Tarrus Riley  Biography

Tarrus Riley urodził się jako Omar Riley w Bronxie w Nowym Jorku. Jest on jednym z najbardziej obiecujących wokalistów drugiej generacji roots reggae. Jego ojciec, Jimmy Riley, ma za sobą długą karierę jako artysta solowy, jak również jako były członek takich legendarnych składów jak The Uniques czy The Techniques.

Wejście Tarrusa Rileya do muzyki było nieuniknione. Utalentowany wokalista, kompozytor i autor tekstów był otoczony muzyką od najmłodszych lat. Jego ojciec jest weteranem reggae Jimmy Riley. Tarrus wiele się nauczył, będąc przebywając w środowisku przepełnionego muzyką. Swoje lata młodzieńcze spędził w studiu nagraniowym oraz w podróżach po świecie u boku swojego ojca, dzięki czemu od najmłodszych lat mógł zdobywać doświadczenie. Bardzo szybko złapał tego bakcyla i zadebiutował już jako nastolatek. „Zawsze kochałem muzykę; kiedyś chciałem być deejayem, ale wszyscy w koło zachęcali mnie do śpiewania. Nazywali mnie „Singy Singy”, ponieważ zawsze śpiewałem” – skomentował Riley. Podobnie jak jego ojciec, Tarrus ma słodki, tenorowy wokal, chociaż jego pierwszy kontakt z jamajską sceną muzyczną to próba DJingu (pod nazwą Taurus). Wkrótce potem nauczył się grać na klawiszach i instrumentach perkusyjnych, zaczął pisać swoje własne piosenki, z których wiele było silnie nasyconych przesłaniem Rastafari.

W 2004 roku Tarrus wydał swój pierwszy album, „Challenges”. „Miałem szczęście nagrać swój debiutancki album z niezależną wytwórnią z Miami”. Sekret jego sukcesu jest dość prosty – „gdy przygotowanie spotyka się z szansą„, stwierdził pewny siebie Riley. „Śpiewam dla ludzi – to jest wkład, jaki mogę od siebie wnieść, a po zrobieniu piosenki; nie jest ona już moja; należy do ludzi.” Znany ze swojej „uzdrawiającej” muzyki, Tarrus wydał swój drugi album „Parables” w 2006 r., zyskując międzynarodowe uznanie za hity takie jak – „Stay With You„,”Beware„,”Lion Paw” czy „She’s Royal”. „Pracowałem na „Parables” z Deanem Fraserem i nie byłem zaskoczony sukcesem, jaki odniosła ta płyta, ale tym jak szybko to wszystko się stało” powiedział w jednym z wywiadów Riley. „Znam Deana od dawna i fakt, że pracowałem z nim nad czymś tak historycznym jak „Parables”, to dla mnie zaszczyt„, dodaje. „Parables” zbudowały zaufanie i stworzyły podstawę dla wszystkiego, co w przyszłości przygotuje moim fanom”. „Definiuję siebie, więc robię inspirującą muzykę na temat czarnej świadomości i doświadczeniach. Chcę otworzyć ludzkie umysły i pozwolić im myśleć. Moja muzyka nie jest uprzedzona do koloru, klasy, wyznania czy narodowości,” wyjaśnia z pasją. „Swoją twórczość kieruję do kobiet i dzieci, ponieważ niewolnictwo manipulowało umysłem kobiety i dlatego też napisałem „She’s Royal”. Jest głową domu, więc ma siłę wpływania na młodych mężczyzn i kobiety jutra „- dodaje Riley.

Tarrus współpracuje z grupą przyjaciół w ruchu dumnie nazwanym BLAKSOILBredren Living According King Selassie-I Overstanding & Iritical Livity. Poprzez ten ruch Riley ma nadzieję na dalsze ukierunkowanie na świadomość naszych kobiet i dzieci.

Tarrus Riley konsekwentnie zdobywał nagrody za swoją pracę. Na liście jego wyróżnień można znaleźć m.in.: Best Singer, Male Vocalist, Cultural Artiste, Song of the Year, and Best Song. Ponadto kilka instytucji, które nagrodziły Riley to Youth View Awards, The Star People’s Choice Awards, EME Awards i Reggae Academy Awards. Riley powiedział: „Otrzymałem nagrody zarówno na szczeblu lokalnym, jak i międzynarodowym. Ale szczerze mówiąc, najlepszą nagrodą, jaką otrzymuję konsekwentnie pochodzi od samych ludzi – kiedy mogę spojrzeć im w twarz i zobaczyć wrażenie, jakie moja muzyka na nich wywarła – to jest najlepsza nagroda, jaką mogę dostać„. Niemniej jednak, Tarrus jest dumnym posiadaczem CVM 15th Anniversary Award , którą otrzymał w lutym  2009 roku, za ” największy hit ostatnich 15 lat ” za przebój „She’s Royal„. Jak sam powiedział „Ta nagroda naprawdę wiele dla mnie znaczy, ponieważ została wybrana przez ludzi”.

W 2009 Riley wydał swój trzeci album „Contagious”, który ukazał się nakładem Cannon Production. Krążek został dystrybuowany przez VP Records. To tam znalazły się hity jak: „Start A New”, „Contagious”, „Good Girl Gone Bad” z gościnnym udziałem Konshensa i „Superman”, cover utworu Robina Thicke. W 2010 roku ukazał się „Protect the People„, który podbił kilka list przebojów zarówno na Jamajce jak i na Karaibach. Tym krążkiem Tarrus tylko potwierdził, że jest jednym z najlepszych piosenkarzy i kompozytorów swojego pokolenia, niezależnie od gatunku muzyki, którą komponuje. Dean Fraser jest odpowiedzialny za produkcję 14 z 15 utworów (pozostały został wyprodukowany przez Chris’a Chin’a). Ponadto na krążku pojawiła się legendarna sekcja rytmiczna w postaci Sly Dunbar‚a i Robbie’go Shakespeare‚a.

Na początku 2011 roku ukazał się numer „Shaka Zulu Pickney”, który został nagranym na riddimie „Nyahbingi” wyprodukowany przez Bombrush Music. Teledysk do piosenki, został wyreżyserowany przez Storm Saulter i  został dobrze przyjęty na całym świecie. Jego zainteresowanie edukacją młodzieży na temat Czarnej Historii zaowocowało konkursem Tarrus Riley Freedom Writers Competition, prowadzonym przez jamajską stację radiową Irie FM. W 2011 roku ukazało się także wideo do kolejnych hitowych singli „Come Ova” i „Never Leave I”. Obydwa utwory stały się hymnami w jamajskim radiu, a także innych  karaibskich wyspach.

Riley występował na całym świecie. Jego występy przyniosły bardzo dobre recenzje nie tylko od karaibskich mediów, ale także tych z Ameryki Północnej, Stanów Zjednoczonych i Europy. Riley koncertuje w Europie średnio raz do roku, występując na najważniejszych festiwalach reggae, a także na scenach klubowych. Najbardziej pamiętne występy Riley’a to m.in. Jamaica Jazz and Blues 2011, Reggae Sumfest 2010, Betty Wright and Friends in Concert na Jamajce oraz występ na gali Palmyra Foundation’s Fundraising. Wśród jego wyróżnień w 2011 roku znalazły się kolejne nagrody jak EME Awards (Excellence in Music and Entertainment) dla Wokalisty Roku i Cultural Artists of The Year. Riley zdobył także nagrodę Youth View Award 2011 za Cultural Artiste of the Year.

W 2012 roku Riley wydał akustyczny album „Mecoustic” (Soulbeats Records). Od kwietnia do maja 2012, koncertował w Europie promując to wydawnictwo. Krążek ten to zbiór najlepszych utworów z poprzednich płyt, w całkowicie nowych aranżacjach. Znaleźli się na nim m.in. Jimmy Riley (ojciec Tarrusa) oraz poetka Cherry Natural. W 2013 rok zakończył z kolejnymi nagrodami. Tym razem otrzymał dwie statuetki IRAWMAThe Best Male Vocalist i Most Cultural/Educational Entertainer for 2012. Jego „Gimmie Likkle One Drop” dodano do oficjalnej play listy BBC 1Xtra. Oznacza to, że utwór był grany nie tylko podczas audycji tematycznych reggae i dancehall, ale był również grany codziennie w trakcie dnia. „To ogromne osiągnięcie muzyki reggae” – powiedział David Rodigan. Z kolei w kwietniu 2013 roku Shane Brown z Juke Boxx Productions, dołączył do Deana Frasera stanowiąc kluczowy trzon managementu Rileya.

W lutym 2014 roku Tarrus wydał swój czwarty krążek zatytułowany „Love Situation„. Album został wyprodukowany przez Deana Frasera, którego wspomagały takie talenty jak Shane C Brown z Juke Boxx Productions, Mitchum ‚Khan’ Chin i Jordan McClure. Całość została zmiksowana przez Shane’a C Browna i Romela Marshalla i zamsterowana przez nagradzanego Grammy inżyniera dźwięku Michaela Fullera. Utwory takie jak „Burn My Desire”, „Dem A Watch”, „Thank You”, „Cry No More”, „Special Occasion” i „Sail Away” z udziałem ojca chrzestnego deejayingu U Roya są ponadprzeciętne i świadczą o tym, że pomimo młodsi artyści z Jamajki wolą oferować muzykę na wysokim poziomie. Na albumie pojawili się również Big Youth oraz Mr Checks.

Dzielenie tej samej przestrzeni z Tarrusem Rileyem wymaga uświadomienia sobie, że pokora i pozytywne nastawienie są jego dwoma silnymi atrybutami. „Dobrze jest być dobrym. Jestem tylko innym człowiekiem. Staram się być pozytywny. Inspiracje czerpię z ludzi, z nauk mojej matki i ojca.”- powiedział.

Na szósty album, trzeba było poczekać, aż sześć lat. „Healing” ukazał się w sierpniu 2020 roku.

Dyskografia

  • Challenges (Ya Man Music, Crichton Group, 2004)
  • Parables (VP Records, 2006)
  • Contagious (VP Records, 2008)
  • Mecoustic (Soulbeats Records, 2012)
  • Love Situation (Zojak World Wide, 2014)
  • Healing (JukeBoxx Productions, 2020)

More Albums From:  Tarrus Riley

Healing

Healing