string(0) ""
Śmiało można powiedzieć, że Federal Recorings jest swoistym kamieniem węgielnym w historii całej współczesnej jamajskiej muzyki.
Ken Khouri w Federal Recordings Studio
Jedno z najstarszych studio nagraniowych o istotnym znaczeniu dla jamajskiej muzyki. Jego właścicielem był Ken Khouri – człowiek, który jako pierwszy posiadał licencje na amerykańskie płyty na wyspie oraz pierwszy label, jaki się tam pojawił. Federal Recordings zostało otwarte w 1961 roku. To tutaj zostały nagrane i wydane jedne z pierwszych jamajskich singli rhythm and blues i ska. Wśród nich można wyróżnić produkcje takich pionierów reggae jak Sir Clement „Coxsone” Dodd, Duke Reid, Prince Buster czy Lloyd „Matador” Dale, którzy wycinali w Federal swoje winyle.
Najbardziej aktywne w latach 60. oraz na początku lat 70. Niestety, porównując je z materiałem nagranym czy to w Studio One, czy też Studio Joe Gibbsa, te z Federal wypadały dość biednie pod wieloma względami. Dużo albumów i kompilacji zawierało tylko część utworów nagranych w Federal Records. Mimo wszystko wielu artystów przychodziło do Federal, by nagrać swoje numery. Część z nich znajdowała potem swoje miejsca na albumach, część nie.
Postać Kena Khouriego niewiele mówi ludziom spoza Jamajki, ale należy podkreślić jego ogromny wkład w rozwój jamajskiej muzyki. Pozostawił po sobie wiele ważnych nagrań, które powinny być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ken Khouri & Ernest Ranglin at Federal Recording Studio, circa 1964
Znaczenie Federal Recordings Studio jest o tyle ważne, że jest to miejsce powstania pierwszych stricte jamajskich produkcji w stylu jazz, rhythm and blues czy boogie. To także tutaj nagrywano mento. A kiedy na Jamajce eksplodowało ska, studio Khouriego było numerem jeden i dało inspirację takim producentom jak Duke Reid czy Coxsone Dodd do zbudowania swoich studio. Tam nagrywali muzykę, która później trafiała na ich sound systemy i finalnie była sprzedawana. To także tutaj Leslie Kong w 1962 roku nagrał pierwszy singiel Boba Marleya „Judge Not„. Wśród najbardziej znanych artystów, których nagrania wydawane były pod szyldem któregoś z kilku labeli Federal, znajdują się m.in.: Byron Lee & The Dragonaires, Ernest Ranglin, Eric „Monty” Morris, Hopeton Lewis, Johnny Nash, Ken Boothe.
Studio zostało sprzedane w 1981 roku wytwórni Tuff Gong Boba Marleya.
Labele, pod którymi wychodziły nagrania wyprodukowane przez Kena Khouriego:
- Times (od 1954)
- Kalypso (od 1954) mento
- Kentone (od 1964) ska
- FRM (od 1965) – skrót od Federal Records Manufacturing
- Merritone (od 1966) – rocksteady
- Wild Flower (od 1974) – reggae
Najważniejsze albumy nagrane w Federal Recordings Studio:
- Ernest Ranglin Trio – Guitar In Ernest (1961)
- Byron Lee And The Dragonaires – Joy Ride (1961)
- The Blues Busters – Behold…How Sweet It Is (1964)
- Byron Lee And The Dragonaires – Caribbean Joy Ride (1964)
- The Matylas – Never Grow Old (1964)
- Hopeton Lewis – Take It Easy
- Lyn Taitt And The Jets – Sounds Rocksteady (1967)
- Ken Lazarus – Cacelia (1970)
- Ken Boothe – Boothe Unlimited (1972)
- Dadawah – Peace and Love (1974)
- Willie Lindo – Far And Distant (1974)
- Derrick Harriott – Reggae Disco Rockers (1975)
- Justin Hinds And The Dominoes – Jezebel (1976)