POSITIVE THURSDAYS
IT'S ALL ABOUT EDUCATION

Randy's Studio

string(0) ""
Randy’s Studio
Artist Name
Born Date
Birth Place
Genres
Year activate
Website

Randy’s Studio  Biography

Vincent „Randy” Chin to jeden z wielu Jamajczyków chińskiego pochodzenia, który był kluczową postacią dla rozwoju muzyki reggae jako producent muzyczny, właściciel studia i labelu płytowego.

Randy’s Records Store przy 17 North Parade, Kingston

Vincent „Randy” Chin urodził się 3 października 1937 roku w  Kingston na  Jamajce. Był producentem, właścicielem studia i wytwórni płytowej, którą prowadził przy 17 North Parade w Kingston. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku i założył swoje imperium VP Records – obecnie jest to największa niezależna wytwórnia i dystrybucja muzyki karaibskiej na świecie.

Chin był synem cieśli, który wyjechał z Chin kontynentalnych na krótki pobyt na Kubie, by następnie w latach 20. na stałe osiedlić się na pobliskiej Jamajce. Młody Vincent nadzorował przechowywanie i utrzymanie dobrego stanu technicznego szaf grających z barów położonych na wyspie należących do Isaaca Issy, biznesmena o syryjsko-jamajskich korzeniach. Do zadań China należała m.in. wymiana nagrań w urządzeniach, dzięki czemu był w posiadaniu sporej ilości amerykańskiego rhythm and bluesa, którego Jamajczycy tak bardzo kochali. W 1958 roku młody Chin otwiera swój sklep Randy’s Records na rogu ulic East i Tower w Kingston. Nazwa sklepu pochodziła od amerykańskiego sklepu muzycznego sponsorującego bardzo popularną audycję z rhythm and blues, którą można było odbierać na falach radiowych na Jamajce.

Vincent zaczął wydawać lokalne talenty, stając się jednym z pierwszych, którzy wspierali lokalną muzykę na wyspie. W tym okresie warto nadmienić single Lord CreatoraMan To Man” oraz Count ZebraBed-Bug (Calypso)” – oba z 1962 roku. Co więcej utwór „Independent JamaicaLord Creatora z 1962 roku był pierwszym wydanym przez Island Records, a wyprodukował go właśnie młody Chin. W tym okresie pojawiły się też numery takich artystów jak: Basil GabbidonI Like The Way You Walk‎(1961) czy  Alton & EddieLet Me Dream” (1961).

Vincent Chin w Randy’s Studio, 1971

W 1962 roku Chin przenosi sklep do dawnej lodziarni przy 16-17 North Parade, gdzie wraz ze swoją żoną Patricią zakładają studio nagraniowe umiejscowione nad sklepem. Studio staje się lokalnie znane jako Studio 17, jednakże do 1968 roku trwają prace przygotowawcze. Errol Thompson, który zatrudnił się w studio zmodernizował je w bardziej nowoczesny sprzęt, co pozwoliło na profesjonalne nagrania lokalnych artystów. Jak każde szanujące się studio nagraniowe Randy’s również posiadało swój zespół Randy’s All Stars znany też jako Impact All Stars w skład którego wchodzili: basista – Aston „Familyman” Barret; bębniarz – Carlton Barrett, klawiszowiec Tyron Downie – późniejsi członkowie The Wailers, perkusista Sly Dunbar, klawiszowcy Earl Lindo i Horace Swaby, który światu znany będzie jako Augustus Pablo, a także saksofonista Tommy McCook.

Studio było bardzo popularne wśród jamajskich producentów. To tutaj Lee „Scratch” Perry nagrał kilka utworów z Bobem Marleyem i The Wailers w 1970 i 1971 roku. Nagrywali tu też Gregory Isaacs, Dennis Brown, Johnny Nash, Ken Boothe, Stranger Cole czy Burning Spear. Ponadto część albumu The WailersCatch A Fire” została zarejestrowana właśnie tutaj. W 1972 roku studio przeszło kolejne modyfikacje. Wyposażono je w 16 kanałowy stół mikserski, a Clive Chin – syn Vincenta, zaczął odgrywać kluczową postać jako producent. To właśnie on nagrał debiutancki album Augustusa PabloThis Is Augustus Pablo” w 1973 roku. Mimo że lubował się w innych studiach (King Tubby czy Harry J), debiut powstał przy 17 North Parade, a sam Pablo czasami korzystał z Studio 17, nagrywając utwory dla Jacoba Millera.

Augustus Pablo podczas sesji nagraniowej w Randy’s Studio, 1975

Poważne tempo rozwoju studia przypada na połowę lat 70. W 1975 roku Burning Spear nagrywa swój hitowy album „Marcus Garvey”, a jego producentem był Jack Ruby. Z kolei miksem zajął się Errol Thompson, który zatrudnił się w studio jako inżynier dźwięku kilka lat wcześniej. W tym samym roku Thompson odchodzi do Joe Gibbsa, a Spear wraz z Rubym w późniejszym okresie zrobią jeszcze więcej wspólnych nagrań.

Niney The Observer nagrywał tu „Westbound Train” Dennisa Browna. Peter Tosh, Max Romeo, Phillip Frazer, Pablo Moses i wielu innych przychodziło do studia przy 17 North Parade, żeby nagrać czy to jeden utwór, czy też cały album.

Vincent i Patrice Chin, circa 1980

W połowie lat 70. rodzina Chin otwiera na Queens w Nowym Jorku filię sklepu Randy’s, który prowadzą bracia Vincenta – Victor i Keith. W 1979 roku Vincent zamyka studio i wraz z żona Patricią przenoszą się na stałe do USA, gdzie zajęli się swoim sklepem muzycznym, który później przerodził się w VP Records – obecnie największy niezależny label reggae na świecie. Nazwa VP pochodzi od inicjałów małżeństwa Chin. Po wykupieniu katalogu konkurencyjnego Greensleeves Records weszli w posiadanie jednego z najbardziej imponujących katalogów w muzyce reggae na świecie. Ponadto utrzymali sublabel 17 North Parade (nazwany tak od adresu studia w Kingston), w którym wydawali kompilacje i reedycje starszych utworów. W 2002 roku VP nawiązało współpracę na polu marketingowo-dystrybucyjnym z Atlantic Records.

Vincent Chin przeprowadził się do Miami, po czym przeszedł na emeryturę. Zmarł 2 lutego 2003 roku z powodu cukrzycy.

Dzisiaj VP jest absolutnym imperium wydawniczym i największym graczem na rynku dystrybucyjnym jeśli chodzi o muzykę reggae i dancehall. Jego prawdziwą siłą jest możliwość nagrywania i wydawania albumów i kompilacji współczesnych gwiazd reggae. Finalnie wszystkie największe nazwiska jamajskiej muzyki nagrywały coś dla VP.

Najważniejsze albumy nagrane w Randy’s Studio:

 • The Wailers – Soul Revolution Part II (1971)
 • Pat Kelly – Cool Breezing (1971)
 • Impact All Stars – Java Java Java (1973)
 • Cedric ‚Im’ Brooks And The Divine Light ‎– From Mento To Reggae To Third World Music (1973)
 • Augustus Pablo – This Is Augustus Pablo (1973)
 • Bob Marley & The Wailers – Rasta Revolution (1974)
 • Burning Spear – Marcus Garvey (1975)
 • Burning Spear – Man In The Hills (1976)
 • Burning Spear – Garvey’s Ghost (1976)
 • Big Youth – Hit The Road Jack (1976)
 • Dennis Brown – West Bound Train (1978)